
Factory workers and robotic arm removing packages from conveyor line. Engineer using computer and operating process. Vector illustration for business, production, machine technology concepts
Relokacja linii produkcyjnych może odbywać się wewnątrz przedsiębiorstwa, ale najczęściej wiąże się z przewozem maszyn do innych placówek firmy lub z całkowitą przeprowadzką zakładu. Jest to długotrwały proces, którego powodzenie zależeć będzie od właściwego zaplanowania i od zaangażowania w ten proces najlepszych specjalistów.
Relokacja linii produkcyjnych – jak powinna wyglądać?
Relokacja linii produkcyjnej jest w niektórych przypadkach niezbędna, w innych zaś wskazana. Prawidłowo przeprowadzona składa się z kilku etapów, które muszą być przeprowadzone punkt po puncie, za kolejnością.
Wstępem do relokacji linii produkcyjnych jest wstępna analiza maszyn i miejsca, z którego maja być zabrane, a także sprawdzenie jakie warunki panują w miejscach docelowych. Na wstępie trzeba zapoznać się również z dokumentacją techniczną wszystkich urządzeń. Następnie następuje demontaż urządzeń przez specjalistów mechaników i elektryków. Następnie relokowane maszyny zostają odpowiednio zabezpieczone na czas ładunku i zapakowane na specjalistyczne pojazdy.
Po przewiezieniu ich na miejsce zostają wyładowane i zmontowane ponownie. Następnie fachowcy je poziomują, podłączają i uruchamiają, żeby produkcja mogła ruszyć jak najszybciej.
Każda czynność, na każdym etapie musi być przeprowadzona bardzo staranie, z największą dokładnością i z dbałością o szczegóły.
Zanim uruchomi się właściwą produkcję dobrze jest przeprowadzić zimny start linii produkcyjnej, która polega na sprawdzeniu poszczególnych elementów, bez zasilania. Jest to kontrola kierunku obu silników, ręczne wymuszenie wszystkich wejść i wyjść. Na samym końcu należy sprawdzić zgodność z dokumentacją.
Komu zlecić relokację linii produkcyjnych?
Relokację maszyn, albo całych linii produkcyjnych warto zlecić profesjonalnym firmom, których nie brak na rynku. Firmy takie posiadają specjalistyczny sprzęt, a także grupę wykwalifikowanych osób, takich jak inżynierowie, elektrycy i mechanicy, którzy szybko przeprowadzą firmę. Ich działania są nie tylko wcześniej przemyślane, ale również szybkie i sprawne, dzięki czemu zakład pracy nie poniesie żadnych strat z powodu przestoju w produkcji.
Jak dokładnie zaplanować proces relokacji?
Trzeba przede wszystkim dobrze wymierzyć maszyny, a także dowiedzieć się ile ważą. Od tych informacji zależeć będzie rodzaj środka transportu użytego do przeprowadzki. Należy także przygotować plan demontażu, a także ponownego montażu, przygotować wszelkiego rodzaju zabezpieczenia do maszyn, a także z góry zaplanować rozładunek.