Kontrola finansowa bardzo często jest przyczyną, przez którą w firmach zapada chaos i popłoch. Właściciele obawiają się wysokich kar, które mogą otrzymać w przypadku ujawnienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie poradzić z kontrolami finansowymi, by nie zwariować.
W jakim wypadku organy państwowe przeprowadzają kontrolę?
Właściciele firmy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że organy państwowe przeprowadzają kontrolę na podstawie stworzonych wcześniej planów. Oczywiście, podejmowane są także kontrole doraźne, które przeprowadzane są w razie wystąpienia potrzeby. Bardzo często są one wynikiem skarg i wniosków wpływających do poszczególnych organów finansowych.
Co powinien posiadać kontroler?
Osoby, które boją się kontroli finansowych, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ich przeprowadzić byle kto. Kontroler, który pojawia się w imieniu organu państwowego, musi być wyposażony w specjalną legitymację służbową, a także posiadać upoważnienie. Kontrola jest możliwa po okazaniu tej dokumentacji.
Gdzie odbywa się kontrola finansowa?
Kontrola finansowa przeprowadzana jest w siedzibie jednostki, która aktualnie podlega kontroli. Może także odbyć się w miejscach, w których firma wykonuje różnego rodzaju działania. Jeśli przeprowadzenie kontroli wymaga wprowadzenia w jednostce dnia wolnego od pracy, w takim wypadku firmie przysługuje rekompensata, która będzie pokryciem zwrotu kosztów wynagrodzeń pracowników.
Czy kontroli finansowej trzeba się bać?
Osoby, które obawiają się przeprowadzonych kontroli finansowych, powinny zdawać sobie sprawę, że odbywają się one według ściśle określonych regulacji. Stąd też trzeba mieć świadomość, że kontrolerzy zobowiązani są do profesjonalnego postępowania według wyznaczonych reguł.
Ci, którzy starają się zachować czystość i transparentność finansową, nie muszą się bać, bowiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości kontroler z pewnością wezwie do złożenia stosownych wyjaśnień. Wszystkie wnioski, jakie zostaną wyciągnięte na podstawie przeprowadzonej kontroli, zawarte zostaną w dokumentacji stworzonej po jej zakończeniu. Jest to końcowy dokument, który sporządza się w toku kontroli.
Kontroli, prowadzonej przez organy państwowe nie należy się obawiać. Trzeba postępować według określonych wytycznych, a także profilaktycznie stosować samokontrolę finansową, która zapobiegnie występowaniu problemów w przypadku oficjalnych kontroli.
Doświadczenie pokazuje, że firmy, które charakteryzuje się uczciwością finansową, w żadnym wypadku nie muszą kontroli się obawiać. Ich wynik praktycznie zawsze będzie pomyślny.